Lotsbarnskolor 1897 och 1912

Lotsbarnskolorna 1897

Från Rulla Öfver Personalen vid Kongl. Lotsstyrelsen och Lotsverket

Stora Fjäderägg lotsbarnskolaLärarinna Johanna Gravilda Nilsson
Född: 1878. I tjenst: 1896
Holmögadds lotsbarnskolaLärarinna Johanna Gravilda Nilsson
Understens lotsbarnskolaLärarinna Laura Emilie Cornelia Sandström född:1872 I tjenst:1890
Arholma lotsbarnskolaLärarinna Mathilda Eriksson.
Född:1848 I tjenst:1879
Tjockö lotsbarnskolaLärare Johan Anton Edberg
Född: 1862. I tjenst: 1893
Furusunds lotsbarnskola   Lärare Olof Hedin
Född: 1837 I tjenst: 1880
Svenska Högarnes lotsbarnskolaLärarinna Laura Emilie Cornelia Sandström
Runmarö lotsbarnskolaLärare Carl Gustaf Hellkvist
Född: 1864. I tjenst: 1886
Häradsskär lotsbarnskolaLärarinna Augusta Amalia Lindgren
Född:1868, I tjenst: 1888
Idö lotsbarnskolaLärarinna Augusta Amalia Lindgren
Strupö lotsbarnskolaLärarinna Augusta Amalia Lindgren
Vållö lotsbarnskolaLärarinna Maria Andersson
Född: 1858 I tjenst:1879
Svartö Dämmans lotsbarnskolaLärarinna Maria Andersson
Långörens lotsbarnskolaLärare Jöns Tobiaesson
Född: 1843 I tjenst:1870
Aspö lotsbarnskolaLärare Jöns Tobiaesson
Hallands Väderö lotsbarnskolaLärarinna Hanna Persson
Född: 1864. I tjenst: 1891
Tylö lotsbarnskolaLärarinna Mariana Wounsch
Född: 1876. I tjenst: 1896
Vinga lotsbarnskolaLärarinna Mariana Wounsch
Grönskärens lotsbarnskolaLärarinna Mariana Wounsch
Hållö lotsbarnskolaLärarinna Elise Banck
Föd: 1851. I tjenst: 1878
Väderöarnes lotsbarnskolaLärarinna Elise Banck
Ursholmens lotsbarnskolaLärarinna Elise Banck

Lotsbarnskolorna 1912

Från Rulla Öfver Personalen vid Kungl. Lotsstyrelsen och Lotsverket                 

LotsdistriktLärare/innaFöddAntagen
Öfre norra lotsdistriktetBetty Johanna Lundberg18901911
Nedre Norra lotsdistriktetEllen A Elvira Zahlén
Elin Maria Nordström
1880 18901905
1911
Mellersta lotsdistriktetJöns Törnqvist
Ida Wahlgren
Alma Julia J Dörring
Ellen Augusta Zahlén
1858
1875 1871 1880
1899
1899
1898
1905
Östra LotsdistriktetAugusta A. Lindgren Maria Andersson1868 18581888
1879
Södra LotsdistriktetBerta Andrea Svensson18821906
Västra LotsdistriktetSigne Sofia Boman
Blenda K Johansson
Ruth Ferdin Scherman
Agda Isabella Nilsson
1884
1886
1889
1880
1897
1898
1909 1911